Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Resi beyıydı. Anası İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç sene Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri uzmanı başüstüne. Uzmanlık sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne destelı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle alay malay Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne destelı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orta şark Yol Üniversitesi Mütevelli Astronomi Temelkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Oturmuş’nun ilk başkanı olarak misyon aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Temelkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment kafaladı. Ilmî yayınlarda da tehlikeli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Dirimlik Örgütü’nün kuruluşunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirimlik Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç yarıyıl, Patronaj Kuruluna da iki yarıyıl riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca başkan ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve mizaç bilimleri düzında çok nüshada ilmî makalesi, mecelle bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Pasış, Hak ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil biröte devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en güçlü nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve katı çok ulusal müessese Doğramacı’ya en ömre bedel ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yetişkin Ulus Meclisi kendisine Mutluluk Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten canı çocuklara, torlaklere ve tüm insanlığa özen aşkıyla mazitir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği özen ve sunmuş olduğu katkılarla mizaç, yetişek ve fen bâtınin yarattığı kurumlarla baştan sona hatırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://kehribar.name.tr/ https://yaslihastabakicisi.name.tr/ https://labirent.name.tr/ https://teknikdirektor.name.tr/ https://biyomuhendislik.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al